Marzec 2026r.
Marzec był w naszej grupie miesiącem pełnym ciekawych wydarzeń, wspólnej zabawy i zdobywania nowych doświadczeń.
5 marca dzieci wzięły udział w konkursie recytatorskim „Każdy przedszkolak to powie, że najważniejsze jest zdrowie”, zorganizowanym w ramach programu „Każdy przedszkolak to powie, że najważniejsze jest zdrowie”. Mali uczestnicy z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze dotyczące zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania, higieny oraz aktywności fizycznej. Do konkursu dzieci przygotowywały się wspólnie z rodzicami, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie i pomoc.
Tego samego dnia obchodziliśmy również Dzień Dentysty. Dzieci rozmawiały o tym, jak dbać o zęby, poznawały zasady prawidłowego szczotkowania oraz dowiedziały się, dlaczego regularne wizyty u dentysty są tak ważne dla zdrowia.
12 marca odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami „Ozdoby wielkanocne”. W miłej i twórczej atmosferze dzieci wraz z rodzicami ozdabiały wielkanocne koszyczki. Powstały piękne i kolorowe prace, które zostały przekazane na kiermasz wielkanocny.

20 marca radośnie powitaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Dzieci przyszły do przedszkola ubrane w kolorowe stroje, a na ich głowach pojawiły się opaski ozdobione własnoręcznie pokolorowanymi kwiatami. Wspólnie wyruszyliśmy na wiosenny przemarsz w okolicy przedszkola, podczas którego dzieci grały na instrumentach i z radością witały nadchodzącą wiosnę.
23 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Tego dnia dominował kolor niebieski, a dzieci uczestniczyły w zabawach i zajęciach, dzięki którym dowiedziały się, jak ważna jest woda dla ludzi, zwierząt i roślin oraz dlaczego należy ją oszczędzać.
W marcu Krasnoludki zamieniły się również w małych ogrodników. Dzieci założyły hodowlę roślin, wysiewając rzeżuchę i owies. Przedszkolaki codziennie obserwowały wzrost roślin i uczyły się, czego potrzebują one do prawidłowego rozwoju.
Przeprowadziliśmy także ciekawe doświadczenie przyrodnicze. Do dwóch przezroczystych woreczków włożyliśmy watę i nasiona fasoli. Do jednego woreczka dodaliśmy wodę, natomiast do drugiego nie. Oba woreczki zostały przyklejone do szyby, aby dzieci mogły codziennie obserwować zachodzące zmiany. Przedszkolaki zastanawiały się, czy fasola bez dostępu do wody wykiełkuje. Dzięki doświadczeniu dzieci będą mogły samodzielnie przekonać się, jak ważna dla wzrostu roślin jest woda oraz obserwować kolejne etapy rozwoju fasoli. To doskonała lekcja przyrody połączona z nauką poprzez doświadczenie i obserwację.

W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych dzieci wykonały własne koszyczki wielkanocne. Przedszkolaki samodzielnie ozdabiały koszyczki przygotowane z plastikowych butelek, nadając im niepowtarzalny wygląd. Następnie przygotowały ich zawartość. Ugotowane jajka dzieci ozdabiały według własnego pomysłu, obtaczając je w kolorowym ryżu lub wybranym rodzaju kaszy. W koszyczkach znalazła się również rzeżucha, którą dzieci wcześniej samodzielnie wysiały i pielęgnowały. Zajęcia były okazją do rozwijania kreatywności, sprawności manualnej oraz poznawania wielkanocnych tradycji. Gotowe koszyczki prezentowały się pięknie i wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

To był miesiąc pełen uśmiechu, kreatywności i wspólnego odkrywania świata!